Beszédadatbázis a magyar mássalhangzó-kapcsolódások szerkezeti bemutatására
Leírás:
A magyar hangtani kutatások bővelkednek leíró jellegű összefoglalásokban, azonban fonetikai-akusztikai szinten nagyon kevés munka található. A hangokból felépülő hangsor elemei közül talán legkevesebbet tudunk a mássalhangzók egymáshoz való kapcsolódásáról, az itt fellépő koartikulációs folyamatokról és azok akusztikai vetületéről. Ezt a hiányt kívánjuk pótolni a jelen adattár közreadásával. Az adatbázis főleg a mássalhangzó-kapcsolódásokra koncentrál, hiszen azokra adunk mintaszavakat (minden mássalhangzó kapcsolódásra egy mintaszót mutatunk be), azonban ezekben a mintaszavakban a szó összes hangkapcsolódásának a koartikulációs folyamata is tanulmányozható, tehát például CV és VC kapcsolódások is. Az adatbázis hátterében egy komplex kutatás húzódik meg, amelynek teljes anyaga a kapcsolódó irodalomban megadott könyv. Ez a könyv szorosan kapcsolódik a jelen adatbázishoz, onnan veszi a példákat és viszont. A két anyag tehát együttesen használható jó hatásfokkal.
Közreadó:
MTA Nyelvtudományi Intézet, Debreceni Egyetem, Budapesti Műszaki Egyetem