Bartók Béla első szerzői koncertjének plakátja is látható

Zenei kincseit mutatja be a BME Levéltár legújabb, a 120 éves Műegyetemi Zenekarral közös kiállítása.

Szakszerű, tartalmas, a kotta egyszerűségéhez hasonlóan puritán – e szavakkal méltatta a 120 éves a Műegyetemi Szimfonikus Zenekar című kiállítást Józsa János. A BME rektora szerint a tárlat jól megmutatja, milyen akkurátusak és zenekedvelők voltak elődeink a Műegyetemen. Józsa János azt is elárulta, hogy a zenekar a következő szenátusi ülésen Rektori Dicséretet vehet át és hozzátette: „támogatjuk ezt a zenekart, ameddig csak bírjuk”.

mez120 01

A könyvtár aulájában tartott megnyitón elhangzott Mozart Esz-dúr Kürt kvintettjének három tétele is a zenekar zenészeinek tolmácsolásában (Ludányi Gergely kürt, Locsmándi Gábor hegedű, Márkus László brácsa, Székely László brácsa, Korbuly János cselló).

016 7841

A kiállítás a Műegyetemi Szimfonikus Zenekar elmúlt 120 évét iratokon, fotókon, plakátokon, CD-ken keresztül mutatja be. Az együttes a féltő gonddal összegyűjtött és megőrzött zenekari archívumát ebben az évben adta át a BME Levéltárnak. A tárlókban ebből az egyedi gyűjteményből látható reprezentatív vál
ogatás.

A kiállítás egyik legérdekesebb darabja az a plakátmásolat, amelyből kiderül: Bartók Béla közreműködött a Műegyetemi Zenekar 1903. március 27-én a Royal Szállóban tartott hangversenyén, ahol többek között „Ábránd” című saját alkotását adta elő. Ez volt az első eset, hogy a fiatal művész mint zeneszerző szerepelt a nyilvánosság előtt,holott a szakirodalom eddig úgy tartotta számon, hogy a mindössze 22 éves Bartók első nyilvános hangversenyét 1903. április 13-án tartotta szülővárosában, Nagyszentmiklóson.

016 7804

A kiállítás nem véletlenül június 9-én, a Nemzetközi Levéltári Napon nyílt meg. A szervezők idén ugyanis a levéltárakban található zenei forrásokat állították előtérbe. A „Levéltárak - Harmónia – Barátság” a levéltári szakemberek idei világkonferenciájának hívószavai, amelyeket sokszor valóban a zene segít elő.

016 7863

2017. november 23. csütörtök