Zipernovszky Ferenc kiállítás a könyvtárban

Az idén 60 éve elhunyt neves világítástechnikai szakember, egykori hallgatónk és oktatónk emlékét idézzük fel levéltári irathagyatéka segítségével.

Ziperno
vszky Ferenc Zipernowsky Károlynak, a Műegyetem egykori tanszékvezető professzorának, a transzformátor feltalálójának unokaöccse volt.

1905-ben szerzett gépészmérnöki
oklevelet a Királyi József Műegyetemen. A diploma megszerzése után két évig a nagybátyja által vezetett Elektrotechnikai Tanszéken volt tanársegéd, majd a Ganz-gyár szolgálatába állt. Két éves ipari gyakorlatszerzés után Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban tett tanulmányutat. Külföldi tapasztalatokkal gazdagodva 1911-ben a Részvénytársaság Villamos és Közlekedési Vállalatok Számára nevű cégnél vállalt állást (ennek később főmérnöke, 1925-1945 között pedig műszaki igazgatója volt). Érdeklődése ekkor fordult a világítástechnika felé. 1948-1952 között félszáznál több jelentős létesítmény mesterséges vagy természetes világítási tervét, illetve részletes szakmai értékelését készítette el.

A Műegyetemtől sem szakadt el teljesen, rendszeresen előadott a Mérnöktovábbképző Intézetben.

A március 10-ig a BME OMIKK aulájában megtekinthető tárlaton életművének néhány részletét villantjuk fel. Irathagyatéka a BME Levéltárban található és ott kutatható.

2017. november 25. szombat