Egyetemünk történeti összefoglalóiban nem jelenik meg önálló fejezetként a téma, pedig gazdag forrásanyaga található a levéltárban.
A korszakban tartott vezetőtestületi üléseken tárgyalt napirendi pontok fele-kétharmada kapcsolódik például valamilyen módon az I. világháborús eseményekhez.

A levéltárban rendelkezésre álló források segítségével alapvetően azt lehet megvizsgálni, hogy az intézményhez tartozó személyek (oktatók, hallgatók) életét hogyan befolyásolta a háború (itt nincs szó az intézményt ért károkról, lévén nem volt magyarországi front).

A beiratkozott hallgatók száma kb. ezerrel volt kevesebb az utolsó békeévhez képest, a mélypontot az 1916/17. tanévben érte el az intézmény alig 6-700 fővel (1913/14-ben még 2600 hallgató iratkozott be). Az oktatóknak is több mint negyede hadba vonult már 1914-ben. (A Műegyetem első hősi halottja Szigeti Ferenc laboráns volt, aki 1914. november 11-én halt meg.)

A levéltári anyag az alábbiakról tudósít:
- az egyetemvezetés lépései a zökkenőmentes oktatás biztosítása érdekében (tanárok felmentésére tett kísérletek, helyettesítések megszervezése, tanári illetmények ügye)
- a hadbavonult hallgatóknak nyújtott kedvezmények körébe sorolható intézkedések (ösztöndíj, segélyalap, fizetés felajánlás a háború időtartamára, mindezek a minőségből való engedés nélkül könnyítették meg az utat a diplomához)
- milyen módon hatott még e világpolitikai esemény az egyetem életére (hadikórház működtetése, tantermeknek, műhelyeknek, berendezéseknek és nem utolsósorban a mérnöki szellemi potenciálnak a hadiszolgálatba állítása)

Amiről a forrásokban kevés információ található meg: veszteségi adatok, az egyetem hősi halottjainak listája. 1914 őszétől szerepel az iratokban a tudomásra jutott hősi halottak, összesen 59 hallgató, 9 oktató, 2 alkalmazott neve, akiknek halálhírét közölték az egyetemmel. (A Sebzett hős nevű szobrot, amely Bory Jenő alkotása és közadakozásból készült el, 1927. október 20-án avatták fel az I. világháború műegyetemi hősi halottai emlékére.)

Első világháborús vonatkozású forrástípusok a BME Levéltárban

Testületi jegyzőkönyvek
- az Egyetemi és a Rektori Tanács jegyzőkönyvei, amelyekhez tematikus napirendi jegyzék áll rendelkezésre
- kari tanácsülési jegyzőkönyvek, amelyek a jegyzőkönyvi kötetek átnézésével kutathatók