"Sohse búsulj, édes öreg királyunk"

Egy építészmérnök emlékei a szarajevói merényletről és a 1914. június 28-át közvetlenül követő időszakról.

Hegedős Károly építészmérnök (1895-1972) 1913-ban kezdte meg műegyetemi tanulmányait, azon építészek egyike, akik a millenniumi időszak reprezentánsaként naggyá tették az országot szaktudásukkal.

Memoárkötet-gyűjteményét a BME Levéltár pályázati támogatásból vásárolta meg. A sokezer oldalra rúgó kilenc kötetből mintegy 600 oldalt tesznek ki I. világháborús „kalandjai.”

A visszaemlékezései azért is izgalmasak, mert szerzője – mérnöki precizitással – sokat rajzolt és fotózott, amihez részletes magyarázatokat is fűzött. Így például megtalálható benne a Lukacsics-alagútról készült ritka beszámolók egyike. Azt is fontosnak tartotta, hogy a lövészárokban lefotózott katonatársak és más, a visszaemlékezésben szereplők későbbi életútjára vonatkozó információkat adjon. A fronton lévő katonák mindennapjait részletesen, gondolataival és érzéseivel kommentálva írta meg.

Hegedős Károly memoárja a kötetek digitalizálását követően lesz kutatható a BME Levéltárban.

Az I. kötet végén található meg a szarajevói merénylet kapcsán írt visszaemlékezése a merénylet és a háború kitörése közötti időszakról:

A memoárrészlet képe
A memoárrészlet betűhíven átírt szövege (készítette: Czigány Péter közösségi szolgálatot végző gimnáziumi tanuló).
A Műegyetem tanácsának reakciója a merénylet hírére (az 1914. szept. 1-i ülés jegyzőkönyvi részlete)

2017. november 25. szombat