’56-os műegyetemi disszertáció született

Horváth Zsoltnak az ELTE-n megvédett doktori értekezése az 1956-os forradalom és a restauráció műegyetemi történetét dolgozza fel.

A hazai ’56-os irodalom megkerülhetetlen darabbal gyarapodott – jelentette ki Rainer M. János egyetemi tanár, az OSZK 1956-os Intézet és Oral History Archívum vezetője, a dolgozat egyik bírálója. Nagyon pontos, részletgazdag leírás, jó olvasmány, a szerző fölényesen uralja a forrásokat – hangzott el a védésen. Szerencsés Károly habilitált egyetemi docens, a dolgozat másik opponense szerint az október 22-i nagygyűlésig vezető út bemutatása a dolgozat egyik legjobb része.
Horváth Zsolt történész, a dolgozat szerzője válaszában többek között arra hívta fel a figyelmet, hogy az eseményeket övező „hatalmas emlékezésfolyamot nem könnyű mederbe terelni.” Hangsúlyozta azt is, hogy a PhD értekezésében az eddigi legrészletesebb módon mutatja be a megtorlás műegyetemi mechanizmusát.
A summa cum laude minősítést kapott dolgozat kézirata a BME Levéltár kézikönyvtárában megtekinthető, tanulmányozható a szerző szívességéből.

Horváth Zsolt korábban megjelent publikációi e témában (mindegyik megtalálható a levéltár kézikönyvtárában):

Műegyetem 1956–57. A forradalmi tanév története. Bp., Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, 2006. 148 p.

„A politikai közömbösség és fásultság konszolidációja.” A monolit ifjúsági szervezet visszaállítása a Műegyetemen. = Szabolcs-Szatmár-beregi Szemle 31 (2006) 4. 475–483.

A műegyetemisták nagygyűlése. = „Mi, szegediek megtettük az első lépést…” Konferencia a MEFESZ megalakulásának 50. évfordulóján, Szeged, 2006. október 17–18. Szerk. Bencsik Péter. Szeged, Universitas Szeged Kiadó, 2008. 62–72.

2017. szeptember 20. szerda