Megnyílt új kiállításunk

70 éve halt meg Mados (Kotzmann) László talajvegyész, műegyetemi tanár, az ország első önálló Talajtani Tanszékének vezetője. A Magyar Talajtani Társaság egyik alapítója és első elnöke 1901. február 26-án született Beregszászon, nevét1939-ben változtatta Madosra. Hadapródiskolát és katonai akadémiát végzett, majd beiratkozott a Műegyetemre, ahol 1926-ban vegyészmérnöki diplomát, 1931-ben műszaki doktori oklevelet, 1939-ben pedig magántanári oklevelet szerzett.

Pályája – kétévi egyiptomi tartózkodását leszámítva – szinte teljes egészében a Műegyetemhez kötődik, ahol a két világháború között a legnagyobb hatású talajtan professzorok működtek.

mados laszlo szarm igazolas

Mados László tudományos munkássága a talajtan minden területére kiterjedt. Pályája kezdetén főleg a humusz sajátosságaival és szerepével foglalkozott, később érdeklődése a bázis-elnyelés jelenségével kapcsolatos elméleti és gyakorlati kérdések felé fordult.

Tömegvizsgálatokra alkalmas módszert dolgozott ki a talajok adszorpciós telítetlenségének meghatározására, részt vett az ország talajtani térképezésének megkezdésében és foglalkozott a talajok vízháztartásának vizsgálatával. (Közleményei 1938-ig Kotzmann, 1938 után Mados László név alatt jelentek meg.)

A kiállított anyagok levéltárunk állományából származnak. A kiállítás 2015. március 18-áig tekinthető meg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Országos Műszaki Információs Központ és Könyvtár aulájában.

2017. szeptember 22. péntek