1848 a Műegyetemen

Rövid történeti összefoglaló és levéltári forrásismertető az 1848/49-es események műegyetemi vonatkozásairól.

1848 márciusában még csak második tanévének közepén járt az 1846 novemberében megnyitott Ipartanoda, a Műegyetem egyik jogelőd intézménye. Az intézményt V. Ferdinánd király még 1844-ben megalapította, megszervezése azonban két évig elhúzódott. A József Ipartanoda József nádor tiszteletére vette fel annak nevét. Első igazgatója Karácson Mihály lett, egyik tanára pedig Sztoczek József, a későbbi Műegyetem első rektora.

Az 1848. március 15-én kitört forradalomhoz az Ipartanoda hallgatói rögtön csatlakoztak, április 9-én 12 pontban foglalták össze követeléseiket. Ezek lényegében a következők voltak: műegyetemmé szerveződés, megfelelő épület, felszerelés és könyvtár, magyar tankönyvek, ingyenes nyelvoktatás, szabad tanítás, hallgatói képviselet, függetlenség a bécsi politechnikumtól és az egyetem tanártestület általi igazgatása.

A szabadságharc miatt az oktatás szünetelt, az intézet épületében hadikórház működött (erről korábbi összeállításunk és levéltári forrásaink ismertetése itt olvasható).

A hallgatók közül sokan jelentkeztek a honvédseregbe, a tanárok közül is többen részt vettek a szabadságharcban. 1849 novemberében indult újra a tanítás, több oktatót azonban elért a megtorlás: állásukat vesztették, Juhbal Károly rajztanárt pedig ki is végezték (emléktáblája a K épület földszintjén látható).

Levéltárunkban a következő dokumentumok találhatók az eseményekre vonatkozóan:

1. Az ideiglenes polgári közigazgatás jelentést kér a 12 pont keletkezésének körülményeiről
2. Karácson igazgató jelentése az 1848. március-májusi eseményekről
3. Nendtvich Károly tanár jellemzése