Újabb adatbázis került fel honlapunkra

Levéltárunk legrégibb irataihoz készített darabszintű jegyzék segíti a kutatást.

Az 1846-1850 között működött József Ipartanoda a Műegyetem második jogelőd intézménye. Négy doboznyi iktatott iratanyaga szinte hiánytalanul fennmaradt, ám kutatását nehezítette, hogy az iratokhoz nem állt rendelkezésre iktatókönyv. Ezt pótolandó készült darabszintű iratjegyzék, amely ITT található meg.

V. Ferdinánd király 1844. június 12-én írta alá az Ipartanoda megalapításáról szóló rendeletet. Megszervezése két évig húzódott, ezért csak 1846. november 1-jén nyitotta meg kapuit és vette fel József nádor tiszteletére a József Ipartanoda nevet. Az iskolát ideiglenesen a tudományegyetem pesti épületének két helyiségében helyezték el. Az Ipartanodában, amelynek igazgatója Karácson Mihály lett, nyolc tanszéket szerveztek, a tanulmányi idő három év, az oktatási nyelv pedig a magyar volt (1849 decemberétől kezdve a kötelező német nyelvű oktatás bevezetésével párhuzamosan már az iratok is német nyelvűek).

A legkorábbi jogelőd, Institutum Geometricum és az Ipartanoda összevonásából 1850. szeptember 19-én alakult meg egy új tanintézet Joseph Industrieschule néven, ezzel két évtizedre megszűnt a magyarországi egyetemi szintű, polgári mérnökképzés. A József Ipartanoda rövid, négyéves fennállása alatt a megreformálására született elképzelések közül többet sikerült hasznosítani az önálló Műegyetem megszervezésekor.

2017. szeptember 20. szerda