Eötvös Loránd-levelek a BME-n

A BME OMIKK Tudománytörténeti Archívumának értékes darabja a fizikus 17 eredeti levele.

A dokumentumokat az Országos Műszaki Könyvtár (később OMIKK) 1998-ban vásárolta meg egy magánszemélytől Eötvös születésének 150. évfordulója alkalmából rendezett kiállításukat követően. A levelek egy kivételével Kelety Gusztáv festő, grafikus és műkritikusnak, Eötvös Loránd egykori nevelőjének szólnak (Kelety az MTA levelező tagja, az Magyar Iparművészeti Főiskola egykori rektora).

Kelety az Eötvös-családdal igen szoros és jó kapcsolatot épített ki, amelyről a levelek közvetlen, bizalmas hangvétele is árulkodik. A művész tanítványa ifjúkori arcképét is megfestette, amely ma is látható a Magyar Nemzeti Galériában.

Eötvös Lorándnak, a nevét viselő torziós inga létrehozójának az Eötvös-ingához kötődő három dokumentuma most került fel az ENSZ Tudományos, Nevelésügyi és Kulturális Szervezete (UNESCO) Világemlékezet Programjának listájára. A gravitációs tér változásának mérésére megszerkesztett torziós inga az első világháború után világszerte elengedhetetlenné vált a kőolaj utáni kutatásokban. A listára felkerült három dokumentum közül kettő a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet, egy pedig az MTA tulajdonában van.

A Világemlékezet Program 1992-ben indult a tagországokban fellelhető, egyetemes értékkel bíró ritka és veszélyeztetett, írott vagy audiovizuális dokumentumok megőrzésére és a széles körű megismertetés elősegítésére. A korábban felvett magyar értékek listája ITT olvasható.

A BME OMIKK Tudománytörténeti Archívumának Eötvös-gyűjteménye ITT tekinthető meg.

10 1868jan24 a

"Volt-e Kegyed Heidelbergben? S látta-e az öreg Bunsent?"
Eötvös Loránd levele Kelety Gusztávnak, 1864. január 24.
2017. november 23. csütörtök