Új, első világháborús segédlet vált elérhetővé

A Műegyetemen 1914-1918 között működő hadikórház műtéti naplójáról készült kutatást segítő összeállítás.

Az első világháború idején a honvédség által a hátországban fenntartott hadikórházak közé tartozott a királyi József Műegyetem 300 ágyas intézménye is, amely a háború végéig folyamatosan működött.

A kórház 1914. október és 1918. november között több mint 10.000 beteget, sebesültet vett fel, akiket az egyetem központi épülete udvari helyiségeiben kialakított kórházi helyiségekben ápoltak.

A BME Levéltárban fennmaradt műtéti napló a kórház működésének egyik dokumentuma.
A kötetbe összesen 744 esetet jegyeztek fel 1914. október 26-tól 1918. november 13-ig bezárólag (az összes sebészeti eset kb. kétharmadát). A forrásanyag további érdekessége, hogy Huszka Jenő zeneszerző felesége, koronghi Lippich Leona (Lonci) „lankadatlan szorgalommal és eredményes kitartással közreműködött nemcsak műtéti kezeléseknél, hanem elismerésre méltó szakavatottsággal vezette az összes orvosi nyilvántartásokat is”, beleértve a műtéti naplót.

A napló adattartalma:
- betegfelvételi sorszám
- felvétel dátuma
- beteg neve
- diagnózis
- műtét neme
- használt érzéstelenítőszerek
- altatás és műtét kezdete, vége
- műtőorvos és segédek nevei

Az elkészült segédletben a sorszámot, a felvétel időpontját és a beteg nevét tüntettük fel, évenkénti bontásban. Mivel a naplót kézzel vezették, néhány esetben kérdéses lehet a nevek pontossága, főként mivel nemcsak magyar nemzetiségű katonákat vettek fel a kórházba.

A táblázatos segédlet az Adatbázisok menüpont alatt található.

muteti konyv cimlap kis
2018. december 11. kedd

2018. december 10.-2019. január 25.