2019. 11. 12.

Új műegyetemek alapítási kísérletei a 20. század első évtizedében - A csaknem megnyílt temesvári műegyetem címmel a Gerundium egyetemtörténeti folyóiratban jelent meg munkatársunk tanulmánya.

A dualizmus korának nagyarányú ipari fejlődése és a Királyi József Műegyetem túlzsúfoltsága miatt szükségessé vált a 20. század fordulóján egy második műegyetem felállítása. A szakemberek, a Műegyetem tanárai, illetve a kormány is azt javasolta, hogy ezt az egyetemet Temesváron, a Délvidék ipari központjában hozzák létre. Ehhez gazdasági, oktatási és nemzeti szempontokat is figyelembe vettek.

A konkrét tervekkel ugyan 1917-re elkészültek, ám történelmi okok miatt az intézmény csak 1920 őszén nyílhatott meg, már román politechnikumként.

Temesvár mellett Kassán tervezték a harmadik magyar műszaki egyetem létrehozását is, itt azonban az előkészületekkel nem jutottak olyan messzire, mint Temesvár esetében.

A publikáció innen érhető el.