2021. 05. 10.

A koronavírus járvány tavaly márciusi kitörése miatt elhalasztott rendezvényünk pótlására május 18-án, online formában kerül sor.

UPDATE!  Bényei Balázs előadása letölthető INNEN

mulnap2021

A levéltárakban egyre növekvő számban találhatók kisebb-nagyobb személyi irategyüttesek, a felsőoktatási intézmények levéltáraiban döntően egyetemi polgárok irathagyatékai. Ezek a dokumentumok nemcsak egy-egy ember vagy család életének forrásai, hanem számos más területen (tudománytörténet, politikatörténet, társadalomtörténet, helytörténet, egyetemtörténet stb.) is jól hasznosíthatók a kutatók és érdeklődők számára.

A konferencia nyitányaként egykori egyetemi hallgatók által közel 80 éve papírra vetett naplófüzet kiadását mutatjuk be. Ugyancsak aktuális a levéltári törvény tervezett módosításával összefüggő tájékoztató a magánirat - közirat fogalmakról, a magánkézben őrzött köziratokat érintő új szabályozásról. A rendezvény további előadói több levéltártípus képviselői, így teljes képet tudnak adni a hazai magánirat-gyűjtési és hasznosulási helyzetről. Az utolsó előadás pedig kifejezetten egy, a BME Levéltárban őrzött, kiemelkedő forrásértékkel bíró személyi hagyatékot mutat be.

A konferenciáról felvétel készül.