2023. 03. 24.

Rózsa Pál professzor emeritus a BME-n töltött 43 éves pályafutása során nemzedékek matek tanára volt. A nemrég levéltárunknak ajándékozott fotógyűjtemény, amelyen egy budai lomtalanítás alkalmával akadt meg a szeme egy építőmérnök hallgatónknak, Rózsa Pál utazásai során készített magánfényképeit tartalmazza.

Rózsa Pál 1925-ben született Budapesten. Egyetemi tanulmányait a Műegyetemen végezte, 1949-ben gépészmérnöki oklevelet szerzett. 1949-ben a Miskolci Nehézipari Műszaki Egyetemen kezdte a pályáját tanársegédként a Matematikai Intézetben. 1950-ben a Közoktatásügyi Minisztérium Felsőoktatási Főosztályára került, majd onnan az MTA Alkalmazott Matematikai Intézetébe, mint tudományos munkatárs, majd főmunkatárs. 1963-68 között a KFKI Matematikai Főosztályát vezette.

1968-ban egyetemi tanárrá történő kinevezésével együtt az Építőmérnöki Kar Matematika Tanszékének vezetőjévé is választották. 1978-ban átkerült a Villamosmérnöki Karra, ahol 1982-1990 között a Matematika Tanszéket vezette. 1995-ös nyugdíjazásától a Villamosmérnöki és Informatikai Kar Számítástudományi és Információelméleti Tanszékének professzor emeritusa volt. 2011-ben 87 éves korában hunyt el.

Kutatási területe a mátrixelmélet és numerikus módszerek, valamint ezek műszaki alkalmazásai voltak. Oktatói évei alatt mérnök, matematikus és fizikus hallgatók generációit tanította. Számos jegyzet és tankönyv, továbbá 100-nál is több publikáció fűződik a nevéhez, több amerikai és nyugat-európai egyetem vendégprofesszora volt.

A nagyjából 1700-1800 képből álló gyűjtemény rendezése során 20 országot sikerült elkülöníteni, többek között: USA, Ausztrália, Kanada, Svájc, Portugália, Olaszország stb. A 20 országon belül 85 helyszínt - várost vagy természeti környezetet - lehetett biztosan beazonosítani, amelyben nagy segítségünkre voltak modern képfelismerő alkalmazások. A fényképek nagy része az 1980-90-es években készült, kisebb részben az 1960-as években, és elvétve 2000-ben.

A „vegyes, ismeretlen” fotók beazonosításában kutatóink is részt vehetnek, hiszen ahogy a mondás is tartja, több szem többet lát.