Április 14. a könyvtárosok világnapja, így a hónap dokumentumával az első műegyetemi könyvtárnok emlékét idézzük fel.

Vész (Weisz) János Ármin 1853 és 1867 között állt a könyvtár élén.  Egész élete egyetemünkhöz és annak jogelődjeihez kötődött: a Mérnöki Intézetben szerzett oklevelet és ott kezdett el tanítani, majd az Ipartanoda, végül a Királyi József Műegyetem oktatója lett. 1871-ben az egyetem első prorektora, az 1874-75-ös tanévben pedig rektora volt. Variációszámítással és biztosítási matematikával foglalkozott, de munkássága igazán pedagógiai szempontból jelentős. Ő írta az első magyar nyelvű műegyetemi tankönyvet is.

Vesz Janos Armin

BMEL 98. fond: professzori portrék

A hónap dokumentumának az 1862. november 28-i egyetemi tanácsülési jegyzőkönyv vonatkozó napirendjét választottuk. Felszólalásában Weisz János ugyan éppen lemondani szándékozott  8 éve viselt pozíciójáról, egyéb elfoglaltságaira hivatkozva, azonban a tanártestület egyhangúlag maradásra kérte.
A 8 év fáradhatatlan munkájának elismeréseként 200 forintnyi évi tiszteletdíjat is felajánlottak első könyvtárosunknak, aki „a tanártestület collegiális kérésének engedve a könyvtárnokság vezetését ujból magára vállalta”, és irányította az intézményt még 5 éven keresztül. Ráadásul nemcsak irányította, de minden feladatot el is látott, hiszen csak 1867-ben nevezték ki az első főállású könyvtári alkalmazottat.

Természetesen nem a könyvtár állományának és használóinak mai méreteiben kell gondolkodnunk: az 1859/60-as tanévben 890, az 1860/61-es tanévben pedig 1247 műből állt a könyvtár állománya, mindez egy egyablakos szobában elhelyezve. A könyvtárat ráadásul eleinte csak az egyetem tanárai használhatták, a hallgatóság előtt 1869-ben nyitotta meg a kapuit, ebben az évben adták ki az első használati szabályzatát is. 1884-től - a rektor engedélyével - már az egyetemhez nem tartozók is látogathatták a könyvtárat.

Vész János működését követően még 1936-ig az egyetem professzorai látták el a könyvtár vezetését, ekkor neveztek ki először főállású igazgatót az intézmény élére.

BMEL_2/a_1862_11_28

BMEL 2/a. 1867. 11. 28-i jegyzőkönyv

A könyvtár történetéről itt olvashatnak többet:  http://mek.oszk.hu/08100/08131/html/fejezet-2.html